Evlilik ve Yüzük

Yazaradmin29/07/20170 Yorum

YÜZÜK takmak çok eskilere dayanan eski inanışlardan biridir. Eski dönemlerde koluna, eline, bileğine, boynuna metal takmanın tüm kötülüklerden uzaklaştıracağına inanılıyordu.. Zaman içerisinde takı insanlarda güzelliğin simgesi halini aldı. Daha sonraları da takı bir nişan durumunu gördü. Bir kişinin sözlenmesi, nişanlanması ve evli olmasının göstergesi yüzük olmuştur. Dışarıdan baktığınız bir kişinin evli mi, nişanlı mı yoksa sözlü mü? olduğunu kendisine sormadan direkt parmağına bakarak anlarsınız.

Eski inanışlara göre, kadın ve erkek bir elmanın iki yarısı gibidir. Kadın ve erkeğin bir arada olması tam bir insanı yansıtır. Sevgi ve aşk ta aynı şekildedir. Bu nedenledir ki insanlar tarih öncesi dönemlerden bu yana birlikteliklerini bir şekilde dışa yansıtmışlardır.

Pırlantalı nişan yüzüğü verme geleneği, Avusturya Arşidükü Maksimillian tarafından 15. yüzyılda nişanlısı Mary’e verilen bir yüzük ile başlamıştır. 1477 yılında Avusturya Arşidük’ü Maximillian Mary’ye verdiği elmas nişan yüzüğü ile elmas da evlilik yüzüğünün bir parçası haline geldi.

Yüzük kültürü daha çok Osmanlı ve Arap ülkelerinde yayılmaya başlamıştır. Altın işlemeciliği ve taşlarla süslemelere kadar gidilmiştir. Yüzük ve takı, erkeklerin ihtişamı ve kadınlarda da güzelliğin simgesi halini almıştır.

Cevabınızı Yazınız